Саудівська Аравія займає близько 80% території Аравійського півострова. Через те, що національні кордони держави чітко не визначені, точна площа Саудівської Аравії невідома. За офіційними даними, вона становить 2 217 949 км², за іншими - від 1 960 582 км² до 2 240 000 км. Так чи інакше, Саудівська Аравія є 13-м за площею державою в світі.


На заході країни, уздовж берега Червоного моря простягається гірський ланцюг аль-Хіджаз. На південному заході висота гір досягає 2500 метрів. Найвища точка Саудівської Аравії - вершина Джабаль-ель-Лауза. Там же розташований курортний район Асир, що приваблює туристів своєю зеленню і м'яким кліматом. Схід же зайнятий в основному пустелями. Південь і південний схід Саудівської Аравії практично повністю займає пустеля Руб-ель-Халі, через яку проходить межа з Єменом і Оманом.


Велику частину території Саудівської Аравії займають пустелі і напівпустелі, які заселені які кочують бедуїнських племенами. Населення ж зосереджено навколо декількох великих міст, як правило на заході чи на сході біля узбережжя.

 

 Рельєф Саудівської Аравії

По пристрою поверхні більша частина країни - обширне пустельне плато (висота від 300-600 м на сході до 1520 м на заході), слабо розчленоване сухими руслами річок (вади). На заході, паралельно узбережжю Червоного моря, простяглися гори Хіджаз (араб. «Бар'єр») і Асир (араб. «Важкий») висотою 2500-3000 м (з найвищою точкою - горою Ен-Набі-Шуайб, 3353 м), що переходять в прибережну низовину Тіхама (шириною від 5 до 70 км). В горах Ашер рельєф змінюється від гірських вершин до великих долин. Перевалов через гори Хіджаз мало; сполучення між внутрішніми районами Саудівської Аравії і берегами Червоного моря обмежена. На півночі, вздовж кордонів Йорданії, простяглася кам'яниста пустеля Ель-Хамад. У північній і центральній частині країни розташовані найбільші піщані пустелі: Великий Нефуд і Малий Нефуд (Дехна), відомі своїми червоними пісками; на півдні і південному сході - Руб-ель-Халі (араб. «порожня чверть») з барханами і пасмами в північній частині до 200 м. Через пустелі пролягають невизначені кордони з Єменом, Оманом і Об'єднаними Арабськими Еміратами. Загальна площа пустель досягає приблизно 1 млн км, в тому числі Руб-ель-Халі - 777 тис. Км². Уздовж узбережжя Перської затоки простяглася місцями заболочена або покрита солончаками низовина Ель-Хаса (шириною до 150 км). Морські береги переважно низькі, піщані, слабо порізані.

Клімат

Клімат в Саудівській Аравії вкрай посушливий. Аравійський півострів - одне з небагатьох місць на Землі, де влітку температура перевищує 50 ° C. Сніг випадає лише в горах Джизан на заході країни, і не кожен рік. Середня ж температура в січні складає від 8 ° C до 20 ° C в містах в пустельній місцевості і від 20 ° C до 30 ° C на узбережжі Червоного моря. Влітку температура в тіні коливається від 35 ° C до 43 ° C. Вночі в пустелі іноді можна зіткнутися з температурами, близькими до 0 ° C, так як пісок швидко віддає тепло, накопичене за день.

 

Середньорічний рівень опадів становить 100 мм. У центрі і на сході Саудівської Аравії дощі йдуть виключно пізньої взимку і навесні, тоді як на заході - тільки взимку.